W przed ostatnim dniu rywalizacji żeglarskiej w Tokio poznaliśmy rozstrzygnięcia w klasach 49er, 49er FX, Finn. Dodatkowo ostatnie wyścigi fazy zasadniczej zaliczyli zawodnicy i zawodniczki z klas 470.

Wyścig medalowy 49er FX

Medalowy wyścig kobiet na 49erze FX odbył się przy wietrze dochodzącym do ośmiu węzłów. Wygrały go Victoria Travascio i Maria Sol Branz (Argentyna), drugie finiszowały reprezentujące Norwegie Helene Naess oraz Marie Roenningen a trzecie Martine Grael i Kahena Kunze z Brazylii. W przełożeniu na klasyfikacje generalną po trzynastu wyścigach olimpijskie złoto zdobyły reprezentantki Brazylii. Srebro zdobyły reprezentantki Niemiec Tina Lutz oraz Susann Beucke a brązowy medal wywalczyły Annemiek Bekkering i Annette Duetz z Holandii.

W medal race klasy 49er triumfowali Dylan Fletcher oraz Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii, przypływając na metę dwie sekundy przed Niemieckim duetem Erik Heil & Thomas Ploessel. Trzecią pozycje w ostatnim wyścigu regat w Enoshimie wywalczyli Peter Burling i Blair Tuke. W klasyfikacji generalnej zwyciężył duet Fletcher & Bithell, srebrny medal z Tokio wywiozą Peter Burling i Blair Tuke a brązowy Erik Heil i Thomas Ploessel. Reprezentanci Polski Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w biegu medalowym finiszowali czwarci co przełożyło się finalnie na dziewiątą pozycję.

Wyścig medalowy Finn

W klasie Finn wyścig medalowy zwyciężył trenowany przez Mateusza Kusznierewicza Zsombor Berecz (Węgry). Drugą pozycję na mecie zajął Nicholas Heiner (Holandia) a jako trzeci ukończył Australijczyk Jake Lilley. Klasyfikacje generalną wygrał Giles Scott, który wywiezie z Tokio złoty krążek. Srebro trafi do podopiecznego Mateusza Kusznierewicza a brązem musi się zadowolić pochodzący z Hiszpanii Joan Cardona Mendez.

Wyścig medalowy Nacra 17 Mixed

W rywalizacji załóg mieszanych na katamaranach Nacra 17 w wyścigu medalowym najlepsi okazali się Ruggero Tita i Caterina Banti (Włochy), jako drudzy minęli metę John Gimson i Anna Burnet (Wielka Brytania), a trzeci Duńczycy Lin Cenholt oraz Christian Lubeck. W „generalce” na złoto i srebro obsadzone jest kolejno przez dwie pierwsze załogi na mecie dzisiejszego wyścigi, jednak brązowy medal to sukces Niemieckiej dwójki Paul Kohlhoff & Alica Stuhlemmer.

Klasa 470 Mężczyzn

Panowie w klasie 470 odbyli dzisiaj dwa biegi. W dziewiątym zwyciężyli reprezentanci Korei Południowej Gunwoo Park i Sungmin Cho. W dziesiątym najlepsi byli Szwedzi Anton Dahlberg oraz Fredrik Bergstrom. W generalce przed wyścigiem medalowym prowadzą Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan. Drugie miejsce zajmują Dahlberg i Bergstrom a trzecią Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez Garcia-Paz.

Klasa 470 Kobiet

W wyścigach kobiet również rozegrano dzisiaj dwa biegi przy warunkach wiatrowych dochodzących do ośmiu węzłów. Dziewiąty bieg zwyciężyły Silvia Mas Depares i Patricia Cantero Reina (Hiszpania), a dziesiąty Fernanda Oliveira i Ana Barbachan (Brazylia). Walczące o medal Polki – Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill zaliczyły dzisiaj nie najlepszy dzień finiszując dwukrotnie na piętnastym miejscu. W walce o medal na pierwszej lokacie plasują się Hannah Mills i Eilidh McIntyre (Wielka Brytania). Drugie miejsce zajmują obecnie Camille Lecointre i Aloise Retornaz (Francja). Trzecia pozycja zajmowana jest aktualnie przez Polki.

Jutro wyścig medalowy w klasie 470 Mężczyzn planowany jest na godzinę 07:33 a wyścig kobiet ma zacząć się dokładnie godzinę później.