W niedziele miała planowo rozpocząć się 12. edycja transatlantyckich regat Route de Rhum. Dlaczego w poprzednim zdaniu napisałem że miała się rozpocząć a nie że rozpocznie się to rozwinę później ale najpierw postaram się zrobić wprowadzenie i swoisty podręcznik kibica do śledzenia tej imprezy. Zapraszam.

Route de Rhum to regaty rozgrywane od 1978 roku. Żeglarze i żeglarki ścigają się na liczącej 3542 mile, trasie wiodącej z Bretańskiego Saint Mało aż do Gwadelupy. Na lini startu regat gromadzi się największa i najmocniejsza stawka wszystkich wiodących klas oceanicznych jachtów regatowych. Mówiąc o klasach obecnie w RDR możemy oglądać:

  • Wiodące prym w regatowym świecie bolidy klasy IMOCA 60
  • Mniejsze jednokadłubowe maszyny do cięcia oceanów klasy Class 40
  • Trimarany Ocean Fifty powstałe na bazie Multi50
  • Gigantyczne i ultra szybkie trimarany Ultim 32/23 – Do jednostki tej klasy należy rekord trasy wynoszący 7 dni 14 godzin 21 minut i 47 sekund ustanowiony przez Francisa Joyona.
  • Kategoria Rhum Mono w której startują jednokadłubowce powyżej 39 stóp nie łapiące się do innych kategorii dla monohulli
  • Rhum Multi jednocząca wszystkie katamarany i trimarany poniżej 64 stóp i nie przynależących do innych kategorii dla multihulli

Ciężko było by mi opisać coś o wszystkich uczestnikach gdyż na starcie pojawi się flota aż 138 jednostek. Jednak oczywistym jest że te zaliczane do jednych z najważniejszych w kalendarzu regaty przyciągają wielkie osobistości naszego ukochanego żeglarskiego świata. Wśród startujących znajdziemy takie osobistości jak Francis Joyon (IDEC SPORT), François Gabart (SVR-LAZARTIGUE), Charlie Dalin (APIVIA), Boris Hermann (Malizia-Seaexplorer), Armel LE CLÉAC’H (MAXI BANQUE POPULAIRE XI), Kevin Escoffier (Holcim – PRB), Charles Caudrelier (Maxi Edmond de Rothschild), Samantha Davies (INITIATIVES COEUR), Ian Lipiński (CRÉDIT MUTUEL) i wiele wiele więcej. znakomitych żeglarek i żeglarzy. Niestety nie ujrzymy tu żadnego jachtu z Polską banderą, co dobitnie pokazuje jak w opłakanym stanie są u nas perspektywy na rywalizacje w wielkich oceanicznych wyścigach, ale to temat na inną opowieść…

Pasuje mi wreszcie wyjaśnić moją myśl z początku. Czemu napisałem że start miał się rozpocząć? Prosta sprawa- dyrekcja wyścigu w porozumieniu ze sportowcami postanowiła o przełożeniu startu z godziny 13:02 w Niedziele 6 listopada na wtorek lub środę wieczór (tj. 8 lub 9 listopada). Powodem tej decyzji są ciężkie warunki z jakimi żeglarze musieli by się mierzyć w pierwszych godzinach po starcie, mianowicie prognozy przewidują średnią prędkość wiatru w okolicach 40knt, a w szkwałach dochodzącą nawet do 50knt.

Gdzie śledzić zmagania uczestników?

Start będzie można obejrzeć na kanale YouTube lub stronie czy innych kanałach społecznościowych regat. Najnowsze informacje z wyścigu będą również podawane w mediach społecznościowych oraz stronach organizatora regat i uczestników. Podczas wyścigu będzie dostępny również tracking online, który będzie można znaleźć na wyżej podanej stronie organizatora. Również ja na swoim Twitterze będę prowadzić relacje z ważniejszych wydarzeń wyścigu.

Pozostaje tylko życzyć wszystkim skipperom stopy wody pod kilem a nam wybornego widowiska!

Zdjęcie autorstwa / Cover Image by: Arnaud Pilpré #RDR2022